Ajankohtaista
BeachBoxin yhteyteen tuotiin erillinen keräysastia, johon sai sekä palauttaa juomapakkauksia että ottaa niitä astiasta ja viedä palautusautomaatteihin.
Rannoille tuodut BeachBoxit vastasivat sekä kuluttajan että mainostajan tarpeisiin. Uimavalvojat välittivät käyttäjien palautetta rannoilta: ”Kopit olivat laadukkaan oloisia, puurakenteet sopivat välineeseen ja puinen lattia oli miellyttävä paljaille jaloille. Myös koppien sijoittaminen lähelle rantaa sai kiitosta. Palpan erikoistoteutus tyhjien pullojen ja tölkkien palauttamiseksi sai myös hyvän vastaanoton Aurinkolahdessa.”
”Olimme mukana uusien, siistien uimakoppien lanseerauksessa Aurinkolahden kauniilla uimarannalla – keräysastia on toiminut niin kuin oli suunniteltu. Kiva havaita, ettei talkoohenki ole kuollut, säästetään yhteiskunnan varoja sekä pidetään ympäristö siistinä itselle ja tuleville sukupolville”, Johanna Ljungberg Palpalta kertoo.
”Tällaiset uudet mainosvälineet, joihin on mahdollisuus suunnitella joustavasti jotain omaa osiota, kuten uimakoppien yhteyteen suunniteltu tyhjien pullon ja tölkkien keräysastia, vastaavat hyvin nykypäivän vaatimuksia. Näin lisätään toiminnallisuutta ja saadaan kuluttajat osallistumaan, onhan lähiympäristö kauniina kesänä olohuoneen jatke. Tämän mukaan harkitaan näkyvyyttä myös muilla uimarannoilla ensi kesänä.”, Ljungberg toteaa.
Kampanjan onnistumisesta tuli positiivista palautetta monelta taholta. ”Ranta ei ole koskaan ollut näin siisti”, kertoo Helsingin kaupungin Merellisen osaston työntekijä, joka tarkisti rannan ja laatikon aamuisin. Useimpina aamuina palautuslaatikko oli tyhjä, pikkupojat olivat jo keränneet pullot ja tölkit ja vieneet kauppaan.